415. „Samosy” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
Smażone pyszności prosto z Indii
Dziś podróżujemy w stronę Indii, by przygotować dla Was bezglutenową i wegańską wersję samosów. Nasze pierożki smakują bardzo tradycyjnie i są równie chrupiące. Oczywiście możecie je przygotować w wersji pieczonej, ale my zdecydowanie polecamy, by tradycyjnie je usmażyć. Warto jednak zadbać o odpowiednią mieszankę roślinnych tłuszczy do smażenia.W naszej kuchni idealnie sprawdza się mieszanka tłuszczu słonecznikowego z rzepakowym, czyli frytura Maestro Gold. Zainteresowanym smażeniem, polecamy stronę najlepszefrytury.pl
Dzielcie się także przepisem w polskiej i angielskiej wersji przygotowanej przez Translalab.
Obejrzyj przepis na Youtube!
Sprawdź koniecznie nasze przepis na chutney śliwkowy, który pasuje idealnie do takich samosów.
Jeśli nie masz czasu lub ochoty na gotowanie zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
- 1/2 szklanki mąki ryżowej
- 1/2 szklanki mąki gryczanej
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki mąki z ciecierzycy
- 1 łyżeczka soli
- 1 szklanka wrzącej wody
- 30 ml oleju
- Frytura Maestro Gold lub roślinny olej do smażenia
- 250 g ziemniaków
- 250 g kalafiora
- 1 szklanka groszku
- 1/4 szklanki oleju
- 1 łyżka mielonego kuminu
- 3/4 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
- 3/4 łyżeczki curry
- 1/2 łyżeczki chilli
- Sól do smaku
- Warzywa kroimy w drobną kostkę i gotujemy na parze przez około 20 minut wraz z zielonym groszkiem, jeżeli jest surowy lub mrożony. Jeżeli używamy groszku z puszki, to nie ma takiej potrzeby.
- W tym czasie przystępujemy do zrobienia ciasta. Mieszamy w misce trzy mąki; ryżową, gryczaną i ziemniaczaną.
- Połowę mieszanki przesypujemy do osobnego naczynia, dodajemy sól i zalewamy wrzącą wodą, a następnie energicznie mieszamy i miksujemy, aby uzyskać jednolitą kleistą konsystencję. Odstawiamy na bok, aby przestudzić.
- Przygotowujemy nadzienie najpierw rozgrzewając na patelni olej, a następnie przez chwilę podsmażając przyprawy, aby wydobyć ich aromat.
- Dorzucamy na patelnie wszystkie warzywa i przez chwilę podsmażamy, aby smaki się połączyły. Pod koniec solimy, mieszamy i odstawiamy aby nadzienie przestygło.
- Pozostałe suche składniki ciasta czyli zmieszaną mąkę ryżową, ziemniaczaną i gryczaną, łączymy z mąką z ciecierzycy i mieszamy z olejem, aby wszystkie składniki równomiernie pokryły się tłuszczem.
- W tym momencie łączymy kleik mączny z suchą mieszanką i zagniatamy ciasto. Pod koniec zagniatania dodajemy do ciasta olej i jeszcze raz zagniatamy, aby ciasto było sprężyste. Jeżeli jest zbyt suche, to możemy dodać odrobinę ciepłej wody. Jeżeli jest zbyt rzadkie, dodajemy mąki gryczanej lub ryżowej. Ciasto przykrywamy, aby nie obsychało w trakcie lepienia.
- W rondlu rozgrzewamy sporo frytury, aby pierożki mogły usmażyć się w głębokim tłuszczu.
- Odrywamy po kawałku ciasta i rozwałkowujemy go na owalne placuszki, a następnie przekrawamy na pół. Z każdej połówki formujemy stożek którego brzeg dobrze zlepiamy, a następnie wypełniamy go nadzieniem i zalepiamy od góry, aby utworzyła się szczelna sakiewka.
- Smażymy na rozgrzanej fryturze po kilka sztuk, od czasu do czasu mieszając, aż się zarumienią.
- Smakują wybornie zarówno na gorąco jak i na zimno. Podajemy z ulubionym przez siebie chutneyem lub innym pikantnym sosem.
- Smacznego i na zdrowie!