65. “Drożdżowa babka wielkanocna” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
Jak u babci.
Dziś przygotujemy bezglutenową wielkanocną babkę, ponieważ święta, jak rzadko która okazja przywołują wspomnienia, zwłaszcza te kulinarne, pełne smaków i zapachów. To także czas wspomnień bliskich osób, które z nami je spędzały przez lata. Tak już po prostu jest. W związku ze zbliżającą się tegoroczną Wielkanocą postanowiliśmy odwołać się do babcinego przepisu, towarzyszącego nam od zawsze. Delikatnie słodka babka, idealnie komponowała się z dziecięcym kakao, później z kawą czy herbatą, bo tak naprawdę była z nami przez całe święta. Zastępowała wszelkie pieczywo, świetnie komponując się również z pasztetami, które podawało się z ćwikłą i chrzanem. Na szczęście od dawna potrafimy je wykonać w wersji wegańskiej, nie tracąc przy tym smakowych wspomnień. Piekąc pasztety, gotując żurek, mamy już prawie całe wielkanocne menu. Do kompletu brakowało nam jedynie bezglutenowej i wegańskiej wersji wspomnianej wcześniej, ukochanej babki. Trochę mniej lub bardziej udanych prób i w końcu jest. Oto i ona!
Możecie się nim podzielić również ze swoimi anglojęzycznymi przyjaciółmi, którzy mogą skorzystać z napisów przygotowanych przez Translalab.
Obejrzyj przepis na Youtube!
Sprawdź również inne przepisy na Wielkanoc.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki zmielonego na puder cukru brązowego
- 1/2 szklanki mąki gryczanej
- 100 g rodzynek
- 300 ml mleka roślinnego np. sojowego lub kukurydzianego
- 100 ml mleczka kokosowego
- 50 ml oleju słonecznikowego
- 1 czubata łyżka mielonego siemienia lnianego
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- Otarta skórka z 1 pomarańczy
- 1 szczypta soli
- Mąka kukurydziana do oprószenia blachy
- Olej do posmarowania
- Mieszamy ze sobą wszystkie suche składniki ciasta oprócz drożdży. Następnie mieszamy mleczko kokosowe z mlekiem sojowym oraz drożdżami i odrobiną zmieszanej mąki z cukrem.
- Odstawiamy na bok na około 15 minut, aż drożdże zaczną pracować. Gotowy zaczyn łączymy z suchymi składnikami ciasta i otartą skórką z pomarańczy. Wszystko dokładnie mieszamy.
- Całość przykrywamy ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy około 40 minut, aż ciasto wyrośnie.
- Następnie łączymy je z rodzynkami, które wcześniej zalaliśmy wrzącą wodą i odsączyliśmy. Przekładamy ciasto do blachy posmarowanej olejem i wysypanej mąką kukurydzianą. Odstawiamy na chwilę, by trochę podrosło i wstawiamy do nierozgrzanego piekarnika nastawionego na 180°C.
- Aby ciasto miało błyszczącą skórkę, możemy przesmarować je po wierzchu, przed pieczeniem, mleczkiem kokosowym. Pieczemy ok. 50 minut, aż ciasto będzie miało rumianą skórkę.
- Po upieczeniu babkę zostawiamy w blaszce, żeby trochę ostygła i wyjmujemy ją.
- Ciasto bezglutenowe jest najsmaczniejsze zaraz po upieczeniu i dużo szybciej robi się twarde, w porównaniu z tradycyjnym na mące pszennej.
- Wesołych i smacznych Świąt!