358. “Gulasz z cieciorką” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Pożywna cieciorka z aromatem wędzonej śliwki.
Gdy robi się trochę chłodniej i w powietrzu zdecydowanie czujemy juz jesień, nabieramy ochoty na konkretne i gorące dania. Widzimy to nie tylko po sobie ale również na przykładzie gości naszych Bistro & Delikatesów. Obok bigosu i fasolki po bretońsku, gulasz z cieciorką jest o tej porze roku prawdziwym hitem. Pożywny, smaczny i prosty w przygotowaniu. Dziś spełniliśmy obietnicę podzielenia się z Wami najprawdopodobniej już ostatnim przepisem z naszej pracowni kulinarnej. Teraz będziecie mogli go posmakować prosto z własnej kuchni bez konieczności odwiedzania Gdyni lub sklepu internetowego. Oczywiście zapraszamy serdecznie, chociażby dla porównania, czy na pewno wyszło Wam tak samo 😉
Pamiętajcie także o angielskiej wersji odcinka od Translalab .
Obejrzyj przepis na Youtube!
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Sprawdź również przepis na przepyszną i pożywną fasolkę po bretońsku oraz bigos a’la myśliwski .
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego .
- 100 g ciecierzycy
- 150 g marchwi
- 100 g selera
- 100 g pietruszki
- 100 g wędzonego tofu
- 50 g śliwek wędzonych
- 50 g suchych kotletów sojowych
- 1 liść kapusty pekińskiej
- 1/2 szklanki oleju
- 3 łyżki mąki ryżowej
- 1 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego (przepis 216)
- 1 łyżeczka majeranku
- 3 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego
- 2 łyżki sosu sojowego tamari
- 2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki asafetydy
- 1 szczypta ziół prowansalskich
- 1 litr wody
- Namoczoną najlepiej przez noc ciecierzycę odcedzamy i zalewamy ją wodą. Gotujemy do miękkości na małym ogniu. Zazwyczaj trwa to od 1 do 2 godzin.
- Kotlety sojowe zalewamy w garnku wrzątkiem i gotujemy 5 do 10 minut z dodatkiem soli, żeby zmiękły. Następnie przecedzamy i zostawiamy, żeby lekko przestygły.
- Obraną marchewkę, pietruszkę kroimy w talarki, a seler w drobną kostkę. Białą część liścia kapusty pekińskiej kroimy w kosteczkę. Kilka łyżek oleju oleju wlewamy do dużego rondla, wrzucamy pokrojone warzywa i wymieszane suche przyprawy, następnie smażymy przez 30 sek. cały czas mieszając. Wlewamy trochę wody, dosypujemy sól, mieszamy, przykrywamy i dusimy pod przykryciem, co jakiś czas mieszając, przez około 15 min.
- Ostudzone kotlety sojowe kroimy w kostkę, skrapiamy połową podanej ilości sosu sojowego i smażymy na patelni z dodatkiem kilku łyżek oleju, aż się lekko przyrumienią. Odstawiamy na bok, aby przestygły.
- Usmażone kotlety kroimy w kostkę, a wędzoną śliwkę w cienkie paski i razem z warzywami oraz kotletami sojowymi dorzucamy do ugotowanej ciecierzycy. Warto odrobiną zimnej wody spłukać z rondla i z patelni resztki przysmażonych przypraw, ponieważ to one podkręcą smak gulaszu.
- Dolewamy resztę wody i dodajemy solimy do smaku i dusimy na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.
- Tofu kroimy w kostkę, mieszamy z resztą sosu sojowego. Na patelnię wylewamy kilka łyżek oleju i smażymy tofu, aż się przyrumieni. Dorzucamy je do garnka z warzywami i mieszamy.
- Na patelnię wylewamy pozostały olej i cały czas mieszając podsmażamy mąkę ryżową, aż zacznie ładnie pachnieć. Odstawiamy na bok, żeby lekko przestygła.
- Po chwili do zasmażki wlewamy resztę wody i dokładnie mieszamy do uzyskania budyniowej konsystencji. Wlewamy do garnka z ciecierzycą i dokładnie mieszamy.
- Gotujemy jeszcze przez chwilę na małym ogniu.
- Na sam koniec sprawdzamy, czy nie trzeba jeszcze dosolić.
- Smacznego i na zdrowie!