31. “Naleśniki na słodko” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
Przepyszna niespodzianka nie tylko dla maluchów.
Dzisiaj przepis, o który proszono nas kilkakrotnie – najprawdopodobniej ze względu na dzieci, które uwielbiają naleśniki (zwłaszcza te na słodko). Być może, także ze względu na to, że trzeba trochę inaczej podejść do tematu w przypadku naleśników bezglutenowych. Jest to bardzo prosta receptura, jeśli jednak nie dodajemy mąki pszennej, która jest kleista, a także jajka, które także spaja ciasto, musimy dać coś w zamian. Etap eksperymentowania mamy już dawno za sobą, więc chętnie dzielimy się naszym przepisem, nie tylko z zagubionymi mamami, które właśnie dowiedziały się, że ich dziecko jest na diecie bezglutenowej, bezlaktozowej lub bezjajecznej, ale także z myślą o tych, którzy po prostu lubią wzbogacać swoją dietę o inne gatunki mąki. Oczywiście naleśniki te można podawać również na słono z różnymi pastami i warzywami. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych upodobań.
Oczywiście odcinek ma też angielskie podpisy przygotowane specjalnie dla przez Translalab.
Obejrzyj przepis na Youtube!
Zajrzyj do naszych przepisów na różne rodzaje wegańskich naleśników.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
- 200 g mąki gryczanej
- 150 g mąki ziemniaczanej
- 50 g zmielonego siemienia lnianego
- 400 ml wrzątku do siemienia lnianego
- 2 łyżki oleju
- 1/2 łyżeczki soli
- Woda do uzyskania konsystencji ciasta racuchowego
- Krem czekoladowo-orzechowy
- Konfitura malinowa
- Owoce do dekoracji
- Zmielone siemię lniane zalewamy wrzątkiem, miksujemy i odstawiamy na bok do wystygnięcia.
- Gdy siemię przestygnie dodajemy sporą szczyptę soli, mąkę ziemniaczaną i mąkę gryczaną, 2 łyżki oleju i ponownie miksujemy na jednolitą masę.
- Dodajemy więcej wody, pamiętając, że ciasto ma mieć konsystencję lejącą, tak, aby rozpływało się po rozgrzanej patelni.
- Nabieramy na łyżkę wazową ciasta, wylewamy na środku rozgrzanej teflonowej patelni i rozprowadzamy okrężnym ruchem płaską, drewnianą łopatką lub łyżką, którą nalewaliśmy ciasto.
- Gotowe naleśniki podajemy z kremem czekoladowo-orzechowym lub konfiturą i owocami.
- Smacznego i na zdrowie!