289. „Kotlety grochowo-jaglane” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
ok. 15 sztuk
1 1/2 godziny
Na obiad i do burgerów.
Dziś dzielimy się przepisem na drugie kotlety, które znajdziecie w Bistro & Delikatesach ATELIER SMAKU lub w naszym sklepie internetowym, ponieważ najbardziej lubimy gdy macie czas i gotujecie sami. Te kotlety są dowodem na to jak pyszny może być żółty groch, a z którego w naszych kuchniach korzystamy zdecydowanie zbyt rzadko. Pora to zmienić, zwłaszcza, że sezon grillowy trwa, a ten przepis zdecydowanie nadaje się na grilla!
Pamiętajcie o tłumaczeniu odcinka i przepisu, być może ktoś z waszych anglojęzycznych znajomych skorzysta z tego, co przygotowuje nam co tydzień Translalab
Obejrzyj przepis na Youtube!
Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi przepisami na dania obiadowe oraz kotlety.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego .
Składniki:
- 250 g grochu
- 200 g kaszy jaglanej
- 150 g pieczarek
- 100 g selera
- 1/2 szklanki mąki jaglanej ( ok 4 łyżki )
- 1/3 szklanki mielonego siemienia lnianego ( ok 3 łyżki )
- 1 łyżka kminku mielonego
- 1 łyżka soli
- 1 1/2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
- 3/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- 3/4 łyżeczki suszonego tymianku
- 3/4 łyżeczki suszonego rozmarynu
- Kilka łyżek mąki jaglanej do obtaczania kotletów
- 900 ml wody
- Olej do smażenia
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
- Wsypujemy kaszę jaglaną i groch do garnka, zalewamy wodą i zagotowujemy. Mieszamy, zmniejszamy moc palnika na minimalną i przykrywamy garnek pokrywką aby woda nie parowała, a groch i kasza ugotowały się równomiernie.
- W tym czasie ucieramy na tarce jarzynowej pieczarki i seler, a następnie dodajemy do nich wszystkie przyprawy i połowę soli.
- Dokładnie mieszamy i odstawiamy na bok aby smaki sobą przeszły.
- Po około 30 minutach podnosimy pokrywkę i dodajemy resztę soli do gotującego się grochu z kaszą.
- Mieszamy i przykrywamy ponownie aby całość się dogotowała. Gdy już kasza i groch będą miękkie odkrywamy pokrywkę i całość lekko przestudzamy.
- Do ugotowanej masy dodajemy utarte warzywa i dokładnie mieszamy. Dodajemy siemię lniane i mąkę, mieszamy i sprawdzamy smak oraz konsystencję. Jeżeli jest potrzeba to dodajemy soli albo jeżeli masa jest zbyt rzadka, mąki i siemienia. Gdyby była zbyt sucha, odrobinę wody. Kiedy już osiągniemy właściwą konsystencję, zwilżonymi w wodzie dłońmi odrywamy po kawałku masy, formujemy z niej kotlety. Obtaczamy je w mące jaglanej i smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron aż się przyrumienią.
- Pamiętajmy, że kotlety nie mają w swoim składzie żadnego tłuszczu dlatego smażymy je w dużej ilości oleju aby były smaczne i chrupiące. My zawsze robimy je w większej ilości, bo świetnie nadają się na grila lub jako pełnowartościowy posiłek gdy jesteśmy w podróży.
- Z odrobiną sosu są przepyszne zarówno na ciepło jak i na zimno. Można je również mrozić.
- Smacznego i na zdrowie!