118. „Wegańska galareta” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
Roślinne „zimne nóżki”.
Dziś, na kilka dni przed świętami, na specjalne życzenie, dzielimy się przepisem na wegańską wersję tradycyjnej galarety. Smak i wygląd zgodny z oryginałem, skład w 100% roślinny. Dla jednych będzie to powód do przypomnienia sobie tradycyjnych smaków z dawnych lat, a dla innych kolejny powód do tego, by dywagować na temat „Dlaczego weganie szukają w kuchni mięsnych odniesień?”. Ważne, że jest o czym rozmawiać i to nie tylko o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem, a najważniejsze, że jest co jeść. Wesołych i smacznych Świąt życzymy Wam z całego serca.
Jeśli lubicie takie szybkie patenty, możecie dzielić się nimi również ze swoimi anglojęzycznymi przyjaciółmi, którzy mogą skorzystać z napisów przygotowanych przez Translalab.
Obejrzyj przepis na Youtube!
Sprawdź również przepisy na inne bezglutenowe i wegańskie przystawki.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
- 1 opakowanie kotletów sojowych
- 1 kostka 300 g tofu naturalnego
- 1/2 kg marchwi
- 200 g selera
- 200 g pietruszki
- 8 pieczarek
- 2 liście kapusty pekińskiej
- 2 i 1/2 litra wody
- 7 łyżek sosu sojowego tamari
- 5 łyżeczek agaru
- 1/2 łyżeczki asafetydy
- 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego
- 1/3 łyżeczki curry
- 10 liści laurowych
- 10 owoców ziela angielskiego
- Olej do smażenia
- Sól do smaku
- Do gotującej się z zielem angielskim i liśćmi laurowymi wody wrzucamy pokrojone w dość duże kawałki warzyw i gotujemy na małym ogniu około 30 minut. Po upływie 20 minut dorzucamy płaską łyżkę soli.
- Kotlety sojowe namaczamy lub gotujemy w lekko osolonej wodzie, gdy zmiękną odcedzamy je i rwiemy na drobne kawałki. Wrzucamy je na głęboką patelnię z rozgrzanym olejem i smażymy od czasu do czasu mieszając.
- Tofu rwiemy na drobne kawałki i dorzucamy również na patelnię. Podlewamy sosem sojowym i smażymy jeszcze kilka minut. Odcedzamy warzywa z bulionu, które możemy wykorzystać np. do zrobienia przepysznego pasztetu z soczewicą.
- Bulion wlewamy na patelnię, dodając asafetidę i czarny pieprz, zostawiając ok. 1 szklankę do rozpuszczenia agaru. Agar przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, pamiętając o tym, żeby dodać ok. 1 łyżeczkę więcej ze względu na obecność tofu i kotletów sojowych w bulionie.
- Rozpuszczony w bulionie agar wlewamy na patelnię i gotujemy na małym ogniu jeszcze 3 minuty. Próbujemy, czy nie trzeba dodać jeszcze soli, aby smak galarety był wyrazisty, ale to już każdy, sam we własnym zakresie powinien ocenić.
- Całość przekładamy do małych miseczek, pamiętając aby równo podzielić tofu oraz kotlety sojowe i zalać je bulionem.
- Odstawiamy w chłodne miejsce, aby wszystko zastygło. Po wyjęciu na talerze podajemy skropione octem lub cytryną, według uznania.
- Smacznego i na zdrowie!