504. „Sałatka szwedzka” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
Ogródkowe pyszności
Dziś kolejny odcinek zrealizowany z Zielonym Zakątku i przygotowany z plonów z Zielonego Zakątka. Zdradzimy Wam nasz przepis na sałatkę szwedzką. Każdy właściciel ogródka warzywnego wie doskonale ile trzeba włożyć troski w to, aby wyrosły i dojrzały dorodne warzywa. Nie będziemy o tym pisać, gdyż nie ogrodnictwo jest przedmiotem naszych zawodowych działań, ale warto o tym pamiętać z szacunku dla ziemi i tego co w niej wyrosło. Faktem jest, że zazwyczaj zarówno na działkach jak i na straganach obfitość trwa dość krótko i trzeba z niej korzystać. My od zeszłego roku mamy spore ilości ogórków sałatkowych i nie sposób zjeść je wszystkie na surowo, dlatego postanowiliśmy przerobić je na sałatkę szwedzką. Wydawało nam się, że to również będzie wymagało od nas dużo zachodu, ale okazało się, że przy drobnych modyfikacjach, można uprościć jej przygotowanie i już od zeszłego roku domowa sałatka szwedzka jest hitem w naszym domu przez wiele miesięcy. Mamy nadzieję, że zechcecie skorzystać z naszego przepisu, a jeśli chcecie udostępnić go dalej poza granice Polski, korzystajcie z angielskiej wersji.
Obejrzyj przepis na Youtube!
Rzućcie też okiem na nasze inne sałatki oraz przetwory.
Jeśli nie masz czasu lub ochoty na pieczenie lub gotowanie, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
- 2 i 1/2 kg ogórków
- 2 i 1/2 szklanki octu jabłkowego
- 2 szklanki cukru trzcinowego
- 1/2 szklanki oleju lnianego
- 1 łyżka soli
- Ogórki kroimy na plasterki o 1-2 mm, lub szatkujemy na mandolinie. Przekładamy je do plastikowej miski lub wiaderka i zasypujemy solą.
- Dokładnie mieszamy i dodajemy całą resztę składników. Jeszcze raz mieszamy i przykrywamy, aby ocet jabłkowy nie zwabił muszek owocówek. Odstawiamy na bok i od czasu do czasu mieszamy.
- Po upływie ok. 10 godzin zlewamy zalewę do garnka i zagotowujemy. Nakładamy plasterki ogórków do słoików i nalewamy do nich gorącą zalewę. Delikatnie poruszamy nożem lub widelcem zawartość słoików, aby wypuści bąbelki powietrza z pomiędzy ogórków. W razie potrzeby dolewamy po odrobinie zalewy i szczelnie zakręcamy słoiki.
- Wstawiamy je do piekarnika nastawionego na około 120°C na około 25 minut, pamiętając, aby słoiki nie stykały się ze sobą. Gdy przestygną możemy odłożyć na półkę, by móc cieszyć się ich smakiem aż do następnego sezonu.
- Smacznego i na zdrowie!