1 duży bochenek
około 6–10 godzin + czas przygotowania zakwasu
Dobre pieczywo bez drożdży.
Dziś Atelier Smaku serwuje chrupiący bezglutenowy chleb na zakwasie. Wersję na bazie mąki gryczanej prezentowaliśmy jakiś czas temu, tym razem opcja, której podstawą jest mąka kukurydziana. Warto spróbować gdyż jest to ciekawa odmiana nawet dla tych, którzy mogą jeść tradycyjne pieczywo!
Dzięki napisom od Translalab przepis ma również angielską wersję.
Obejrzyj przepis na Youtube! 
Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi przepisami na pieczywo.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
Składniki:
- 200 g mąki kukurydzianej
- 200 g mąki ziemniaczanej
- 100 g mąki ryżowej
- 50 g zmielonego siemienia lnianego
- 300 ml wrzątku
- 200-300 ml zakwasu
- 200-300 ml wody do uzyskania właściwej konsystencji ciasta
- 2 łyżki oleju
- 1 czubata łyżeczka soli
- 1 czubata łyżeczka cukru
Składniki – zakwas ryżowy:
- 3 łyżki mąki ryżowej
- 3 łyżki wody z ogórków kiszonych
- 1 łyżeczka brązowego cukru
- Niewielka ilość przegotowanej, ciepłej wody w celu uzyskania właściwej konsystencji zakwasu
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
- Zakwas ryżowy:
- Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, podlewając ciepłą wodą tak, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany.
- Szczelnie przykrywamy ściereczką z gumką, ponieważ zapach zakwasu przyciąga muszki owocówki. Całość odstawiamy na dobę, odkrywamy i dokładamy płaską łyżkę mąki ryżowej, dolewamy ciepłą wodę, ponownie mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
- Czynność tę ponawiamy przez 3–4 dni do momentu, aż zakwas będzie miał octowy, kwaśny zapach i smak oraz drobne pęcherzyki powietrza.
- Chleb:
- Siemię lniane zalewamy wrzątkiem, dokładnie miksujemy i odstawiamy na bok do przestygnięcia.
- Po przestygnięciu dodajemy przygotowany zakwas, cukier, dolewamy 200 ml wody i ponownie miksujemy.
- Wszystkie suche składniki wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy, następnie wlewamy przestygnięte siemię lniane wymieszane z zakwasem i powoli miksujemy. W trakcie miksowania dodajemy 2 łyżki oleju. W razie potrzeby dolewamy jeszcze wodę, do uzyskania właściwej konsystencji, tj. gęstego ciasta racuchowego.
- Z gotowej masy odkładamy około 200 ml masy, żeby mieć zakwas na kolejny chleb. Zamykamy w słoiczku i trzymamy w lodówce, aż do zrobienia kolejnego chleba.
- Resztę ciasta przekładamy do foremki posmarowanej olejem i oprószonej mąką kukurydzianą. Ciasto skrapiamy olejem i delikatnie rozprowadzamy go po powierzchni. Foremkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w cieplejsze miejsce do wyrośnięcia na 6 do 10 godzin.
- Chleb bezglutenowy na zakwasie wolniej rośnie, wszystko zależy od temperatury pomieszczenia, ilości i jakości zakwasu dodanego do chleba, dlatego pamiętajmy, żeby do niego zaglądać. Jeżeli chcemy przyspieszyć czas rośnięcia, możemy wstawić go do piekarnika nastawionego na temperaturę 40°C na kilka godzin.
- Gdy powiększy swoją objętość o połowę, wstawiamy formę do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C i pieczemy przez około godzinę.
- Po upieczeniu wyjmujemy chleb z foremki i czekamy, aż przestygnie, następnie zawijamy go w lnianą ściereczkę i jeżeli chcemy go trzymać dłużej niż 2 dni to dodatkowo wkładamy do woreczka i trzymamy w lodówce.
- Jeżeli nie będziemy piekli chleba co tydzień, to powinniśmy co jakiś czas dokarmić zakwas łyżeczką mąki ryżowej i podlać odrobiną przegotowanej wody. Trzeba pamiętać, że chleb bezglutenowy nie może leżeć dłużej niż 5 dni, ponieważ szybciej pleśnieje, niż chleb wykonany z mąki z glutenem.
- Smacznego i na zdrowie!