26. „Gryczany chleb na drożdżach” – bezglutenowa kuchnia wegańska | Atelier Smaku
Chrupiąca, gryczana inspiracja.
Chleba naszego powszedniego… gdy dodać, że bezglutenowego, to robi się spory problem, bo kupne niestety najczęściej smakiem bardzo rzadko przypominają tradycyjne wypieki i mamy wrażenie, że są przeznaczone jedynie dla desperatów, którzy bez pieczywa obejść się nie mogą. Osobiście najczęściej byliśmy rozczarowani bezglutenowym pieczywem, finalnie eliminując je z naszej diety, na korzyść placków oraz klusek i makaronów. Za dopracowanie własnej receptury chleba bez glutenu jakoś trudno było nam się zabrać, pojawiające się co jakiś czas prośby, na podesłanie sprawdzonego przepisu, zmobilizowały nas w końcu do wzięcia się do roboty w tym temacie i zakasaliśmy rękawy. Dziś prezentujemy pierwszy przepis na podstawowy chleb, do którego każdy może sobie dodać ulubione ziarna, zioła, suszone pomidory, oliwki lub czegokolwiek dusza zapragnie, a glutenu nie zawiera. Oto nasz wypiek na drożdżach, z przeważającą ilością mąki gryczanej. Niebawem ruszymy jeszcze inne rodzaje mąki, a także zakwas, z którym już kiedyś eksperymentowaliśmy przy bezglutenowym chlebie, czując jednak, że do tematu powrócimy, by go dopieścić.
Dzięki napisom od Translalab przepis ma również angielską wersję.
Obejrzyj przepis na Youtube!
Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi przepisami na pieczywo.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
- 300 g mąki gryczanej
- 200 g ziemniak ugotowany w mundurku na parze
- 200 g mąki ziemniaczanej
- 50 g drożdży
- 300 ml wody
- 50 ml oleju
- 1 czubata łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- Ewentualnie ocet balsamiczny dla podrasowania smaku
- Ziemniaka gotujemy w mundurku i odstawiamy na bok, by przestygł.
- Kiedy już będzie chłodny obieramy, a następnie zalewamy go ciepłą wodą i dokładnie miksujemy na jednolitą masę.
- Następnie wkruszamy drożdże, dosypujemy cukier i jeszcze raz dokładnie miksujemy.
- W osobnej misce łączymy wszystkie suche składniki, dokładnie mieszamy i wrzucamy do miksera do ciasta.
- W mikserze zakładamy mieszadło do ciasta drożdżowego, wlewamy ziemniaka z drożdżami, miksujemy przez minutę, dolewamy oleju i jeszcze raz miksujemy. Dla podrasowania smaku możemy dodać ocet balsamiczny.
- Całość przelewamy do formy na chleb posmarowanej olejem oraz opruszonej mąką i odstawiamy przykryte pod ściereczką w ciepłym miejscu, aby ciasto spokojnie sobie wyrosło.
- Następnie nastawiamy piekarnik na temperaturę 200°C i pieczemy ok. 50 minut.
- Musimy bardzo uważać, by nie otwierać i nie poruszyć piekarnika, by ciasto nie opadło.
- Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy, by przestygł. Upieczony chleb zawijamy do lnianą lub bawełnianą ściereczkę i wkładamy go do pojemnika i trzymamy w lodówce, aby nie spleśniał.
- Nie wiemy ile czasu pozostaje świeży, ponieważ nasze bochenki znikają w ciągu 2 dni, ale przypuszczamy, że ok. tygodnia jest zdatny do zjedzenia.
- Jeżeli po kilku dniach chleb stanie się twardy, wystarczy ukrojoną kromkę chleba włożyć na chwileczkę do opiekacza lub tostera, aby znowu był świeży.
- Smacznego i na zdrowie!