1 sztuka
ok. 5 godzin
Eksplozja smaku. Wypróbuj!
Dziś świętujemy 200 odcinek programu o bezglutenowej kuchni wegańskiej Atelier Smaku na YouTube. Z tej okazji zapraszamy na karmelowy tort bezowy z figami. Koniecznie wypróbujcie nasz pomysł na wykorzystanie aquafaby, czyli wody z ugotowanej ciecierzycy, z której robi się genialne bezy.
Jeśli podoba Wam się przepis, możecie podzielić się nim również ze swoimi anglojęzycznymi przyjaciółmi, którzy mogą skorzystać z napisów przygotowanych przez Translalab.
Obejrzyj przepis na Youtube! 
Sprawdź również nasze inne przepisy na desery.
Kiedy nie masz czasu gotować, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
Składniki – bezy:
- 1 niepełna szklanka aquafaby
- 1 czubata szklanka brązowego cukru pudru
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Składniki – krem:
- 200 g tofu
- 200 g tłuszczu kokosowego
- 1 szklanka melasy z karobu
- 1/2 szklanki mleka kokosowego
- Sok z 1/2 cytryny
Składniki – dodatki:
- 3 świeże figi
- 3-4 łyżki masła orzechowego
- Kilka malin
- Kilka liści mięty
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
- Aquafaba to gęsta, galaretowata woda z gotowania ciecierzycy. Można pozyskać ją na dwa sposoby: gotując ciecierzycę w minimalnej ilości wody, czyli dbając o to, aby była tylko lekko przykryta wodą lub skorzystać z ciecierzycy w puszce, w której zawsze jest aquafaba o idealnej konsystencji.
- My wybieramy zawsze pierwszą wersję, gotując ciecierzycę do absolutnej miękkości i czekając, aż wystygnie i dopiero wtedy odlewamy aquafabę.
- Schłodzoną w lodówce aquafabę miksujemy na sztywna pianę. Następnie dodajemy brązowy cukier trzcinowy zmiksowany na bardzo drobny puder, po czubatej łyżeczce i za każdym razem ubijamy, aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Gdy zmiksujemy w ten sposób już cały cukier w aquafabie, na koniec dodajemy skrobię ziemniaczaną i całość miksujemy przez ok. 1 minutę.
- Na blasze kładziemy papier do pieczenia i wylewamy 4, podobnej wielkości, krążki masy bezowej. Umieszczamy je w piekarniku nastawionym na termoobieg na 110ºC.
- Bezy suszymy przez ok. 3-4 godziny i zostawiamy do przestygnięcia w zamkniętym piekarniku. Najlepiej wstawić je wieczorem, by rano wyjąć kruche, wystygnięte bezy, które powinny łatwo odchodzić od papieru do pieczenia.
- Użycie brązowego cukru trzcinowego sprawi, że bezy nie wyrosną za bardzo, ale będą miały bardzo przyjemny, karmelowy smak.
- Jeżeli nie będziemy robić tortu od razu, to przechowujemy bezy szczelnie zamknięte, aby nie nabrały wilgoci.
- Tofu miksujemy na gładką masę, następnie, po kolei, dodając w trakcie miksowania melasę z karobu, mleko kokosowe, sok z cytryny, a następnie tłuszcz kokosowy.
- Tak przygotowany krem mieszamy łyżką z dwiema, pokrojonymi w kostkę, figami.
- Przed położeniem kremu, spodnią i wierzchnią bezę smarujemy z jednej strony, a resztę z obu stron masłem orzechowym. W ten sposób zabezpieczamy bezy przed wchłanianiem wilgoci z kremu, którym smarujemy każdą z nich i układamy na sobie.
- Górę tortu smarujemy na środku masłem orzechowym, zostawiając widoczne brzegi bezy, na maśle kładziemy odrobinę kremu, w który wklejamy pokrojoną w plastry figę, maliny i liście mięty.
- Tort najlepiej włożyć na kilka godzin do lodówki, aby krem stężał.
- Smacznego i na zdrowie!