
Sposób przygotowania:
- 1.Zmielone siemię lniane zalewamy 400 ml wrzącej wody, dokładnie mieszamy przy użyciu blendera i odstawiamy na bok do ostudzenia.
- 2.Łyżeczkę drożdży łączymy z 200 ml ciepłej wody oraz odrobiną cukru i mąki, a następnie dokładnie mieszamy i odstawiamy na bok.
- 3.Do miski wsypujemy wszystkie rodzaje mąk wraz z łyżeczką soli i dokładnie mieszamy, jednocześnie spulchniając mąkę.
- 4.Następnie, do tak przygotowanej bazy, dolewamy oliwę oraz wcześniej przygotowane drożdże z wodą, dokładnie mieszamy przy użyciu miksera, dolewając przygotowanego, a już ostudzonego, siemienia lnianego.
- 5.Przygotowaną masę przykrywamy szczelnie bawełnianym ręcznikiem i odkładamy na bok do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
- 6.Gdy ciasto wyrośnie formujemy z niego kulki o wadze 220 g każda.
- 7.Przy każdorazowym nabieraniu ciasta moczymy ręce w oliwie, ponieważ ciasto bezglutenowe jest lepkie w konsystencji, obtaczamy kulkę w mące gryczanej lub kukurydzianej i wkładamy ją do woreczka foliowego.
- 8.Czynność powtarzamy, aż do wykorzystania całej masy (z tej ilości powstanie 6 spodów do pizzy).
- 9.Woreczki wstawiamy do lodówki na ok. 5 godzin.
- 10.Jeżeli ktoś jest niecierpliwy, to etap leżakowania w lodówce można pominąć, a pizza się uda, choć nie jest to zgodne z zasadami głoszonymi przez Pizza-Master'ów. Ciasta bezglutenowe rządzą się bowiem troszkę innymi prawami.
- 11.Po czasie leżakowania wyjmujemy porcję ciasta z lodówki i spłaszczamy je palcami na stolnicy wysypanej mąką. Tego ciasta nie da się rozwałkować w tradycyjny sposób, ponieważ nie jest wystarczająco elastyczne. Innym prostym sposobem jest wyłożenie kulki ciasta na papier do pieczenia i uformowanie placka dłońmi zwilżonymi w oliwie.
- 12.Gdy mamy już uformowany placek, smarujemy go sosem pomidorowym uzyskanym z połączenia koncentratu pomidorowego z przecierem pomidorowym, z dodatkiem oliwy i soli.
- 13.Następnie układamy plastry topinamburu, paski papryki i karczochy z oliwy. Po wierzchu polewamy sosem z kremu borowikowo-truflowego zmieszanego z mlekiem kokosowym, oliwą z karczochów, oliwą truflową z dodatkiem szczypty soli.
- 14.Jeśli sos okazałby się zbyt rzadki, możemy zagęścić go odrobiną mąki. Z tej ilości sosów i dodatków wyjdą 2 pizze, a resztę ciasta możemy odłożyć sobie na następne dni i przygotować zupełnie inne wersje pizzy.
- 15.Pizzę wkładamy do nagrzanego do 470°C piecyka z wkładem szamotowym i pieczemy od 3 do 5 minut. Jeśli nie posiadamy takiego domowego piecyka, musimy poćwiczyć na własnym piekarniku, by znaleźć odpowiedni czas i temperaturę pieczenia, ale najlepiej wstawić pizzę do rozgrzanego na maximum piekarnika, tj. 250°C na około 8-10 minut.
- 16.Smacznego i na zdrowie !
Recenzje przepisu
Brak komentarzy
Składniki - ciasto i dodatki:
- 300 g mąki gryczanej
- 250 g mąki ziemniaczanej
- 150 g mąki kukurydzianej
- 50 g zmienionego siemienia lnianego
- 2 serca karczochów
- 1 korzeń topinamburu
- 1/2 papryki
- 400 ml wrzącej wody
- 200 ml ciepłej wody
- 50 ml oliwy
- 1 łyżeczka drożdży
- 1 łyżeczka soli
Składniki - sos na spód:
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka oliwy
- 1 szczypta soli
Składniki - sos na wierzch:
- 1/3 szklanki gęstego mleczka kokosowego
- 2 łyżki La Tartufaty
- 1 łyżka oliwy z karczochów
- 1 łyżka oliwy truflowej
- 1 szczypta soli
- Ewentualnie 1 łyżeczka mąki gryczanej, ryżowej lub ziemniaczanej